تلاش آیت الله تسخیری برای ایجاد وحدت،ناشی از پایبندی به اسلام بود - مرکز تبلیغی رسانه ای فقه نظام

تلاش آیت الله تسخیری برای ایجاد وحدت،ناشی از پایبندی به اسلام بود

آیت الله محمدحسین احمدی شاهرودی نماینده مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: سزاوار است گروهی که با فرهنگ بین الملل آشنایی دارند؛ از آثار آیت الله تسخیری الگوهای برای تلاش های فرهنگی ارائه دهند.

به جرأت می‌توان گفت ایشان یکی از مصادیق الّذین آمنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله بود

فقه نظام

به گزارش مرکز تبلیغی رسانه ای فقه نظام، آیت الله محمدحسین احمدی شاهرودی نماینده مجلس خبرگان رهبری در وبینار از سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی، ضمن قدردانی از برگزارکنندگان سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی، به بررسی شخصیت فردی، اجتماعی، علمی و سیاسی مرحوم آیت الله تسخیری پرداخت و گفت: به جرأت می‌توان گفت ایشان یکی از مصادیق الّذین آمنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله بود؛ شخصیتی که به حق زبان گویای اسلام و تشیع بود.

حدود نیم قرن از دور و نزدیک با ایشان آشنایی داشتم

وی ادامه داد: حدود نیم قرن از دور و نزدیک با ایشان آشنایی داشتم و ویژگی‌های منحصر به فردی در ایشان یافتم. ایشان متولد سال ۱۳۲۳ هجری شمسی در نجف اشرف بود؛ پس از طی تحصیلات دبستانی و دبیرستانی، وارد دانشگاه کلیه الفقه نجف می‌شود و همزمان به تحصیلات دروس حوزوی در حوزه علمیه نجف اشرف می‌پردازد؛ علاوه بر آن، جهت تأمین مخارج زندگی چندین سال به کار بزازی در بازار نجف اشرف اشتغال داشته است. ایشان در دانشگاه کلیه الفقه نزد ادیبان و شعرای معروف عرب و اساتید بزرگ حوزه امثال سید مصطفی جمال الدین، شهید محمدرضا مظفر، محمد امین زین الدین، علوم و فنون مختلف را کسب کرد و پس از اتمام دروس مقدماتی حوزه و کسب مدرک لیسانس از کلیه الفقه، متمهز در تحصیلات علوم حوزوی شد.

یشان از مستشکلین قوی درس بو

سطوح حوزه را نزد بزرگانی امثال سید محمد تقی حکیم، شیخ صدرای بادکوبی و شیخ مجتبی لنکرانی آموخت و سپس در دروس خارج فقه و اصول اعاظم آن زمان نجف امثال آیت الله خویی و آیت الله شهید سید محمد باقر صدر رضوان الله تعالی علیهما، حاضر شد؛ در حوزه علمیه قم در درس خارج فقه و اصول استاد آیت الله سید کاظم حائری مدظله که بنده حضور داشتم، ایشان از مستشکلین قوی درس بود و درقالب اشکال مباحث دقیق و قابل استفاده‌ای در درس مطرح می‌کرد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد:

نماینده مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: آیت الله تسخیری، علوم مکتب اهل بیت (ع) در فقه و اصول و حدیث و تفسیر و کلام و فلسفه را در حوزه‌های علمیه نجف و قم به خوبی کسب کرد و این سرمایه عظیم علمی ایشان موجب شد که بتواند در مجامع علمی و فقهی و فرهنگی با توانایی بالایی حضور یابد به گونه‌ای که همه دانشمندان جهان اسلام که ایشان را از نزدیک می‌شناختند، به توانایی علمی و فقهی او معترف هستند.

وی افزود: هنگامی که در مجمع فقه اسلامی جده آغاز به سخن و استدلال‌های فقهی می‌کرد، تمام فقهای حاضر در جلسه از مذاهب مختلف به سخنرانی ایشان گوش فرا می‌دادند؛ زیرا که ایشان ناقل علوم اهل بیت اطهار (ع) با زبان شیوا و دلنشین و با فصاحت و بلاغت عالی عربی بود و متأسفانه جای ایشان که بیش از سه دهه نماینده جمهوری اسلامی و تشیع در مجمع فقهی بود، هنوز خالی است؛ در بسیاری از مجامع جهانی همچون بانک توسعه اسلامی و اتحادیه علمای مسلمان و کنفرانس‌های گوناگون شرق و غرب جهان اسلام و مجامع بین الادیانی و بین المللی برای ایشان هنوز جایگزینی در این محافل نمی‌بینیم.

آیت الله احمدی شاهرودی، اظهار کرد:

آیت الله احمدی شاهرودی، اظهار کرد: تلاش آیت الله تسخیری برای ایجاد وحدت یک تلاش مصلحتی یا سیاسی و یا مقطعی نبود بلکه ناشی از پایبندی به اسلام و مکتب اهل بیت علیهم السلام بود. وی با هرگونه جهل و تعصب و افراطی گری و تندروی مقابله می‌کرد و به همین خاطر احیاناً هم مورد حمله و تهاجم ناجوانمردانه حتی از طرف‌های خودی قرار می‌گرفت.

نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: ایشان با تمام وجود در محافل بین المللی از مقاومت ملت‌های مظلوم در برابر دشمنان متجاوز امثال صهیونیست‌ها و استکبار جهانی حمایت می‌کرد. وی عالمی مجاهد و خستگی‌ناپذیر بود که در عراق بر علیه رژیم ستمگر بعثی شورید و روانه زندان شد و شکنجه‌ها و اذیت و آزارها را به جان و دل خرید تا اینکه محکوم به اعدام شد و برای اجرای حکم به قصرالنهایه که در آن زمان اعدامی‌ها را به آنجا روانه می‌کردند؛ اعزام گردید. با وساطت و دخالت امام راحل قدس سره از زندان رها و سپس حدود سال ۵۰ از عراق اخراج شد.

با اینکه سکته موجب فلج کامل راستشان شد

وی خاطر نشان کرد: با اینکه سکته موجب فلج کامل راستشان شد اما این امر هرگز نتوانست وی را از ادامه فعالیت و تحقق اهدافش در ایجاد توحید و وحدت اسلامی بین مسلمانان بازدارد. وی ده‌ها کنفرانس و صدها نشست و جلسات گفت و گو و کارگاه‌های مختلف علمی را اداره می‌کرد. از پایه گذاران حرکت تبلیغی بین المللی پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود و بهترین شاهد این مدعا تصدی معاونت بین الملل سازمان تبلیغات اسلامی توسط ایشان در روزهای نخستین پیروزی انقلاب و برگزاری کنفرانس‌های اسلامی و سپس کنفرانس‌های تقریبی و اهل بیتی است که منتج به تأسیس مجامع جهانی اهل بیت و تقریب المذاهب شد.

آیت الله احمدی شاهرودی تصریح کرد:

آیت الله احمدی شاهرودی تصریح کرد: ایشان از ارکان معاونت بین الملل دفتر مقام معظم رهبری مدظله العالی و از بنیان‌گذاران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همچنین از عناصر مؤثر جامعه المصطفی العالمیه و دانشگاه ادیان و مذاهب بود. خلاصه‌ی سخن اینکه هرجا عنوان یک بنیان فرهنگی علمی مذاهبی و ادیانی بین المللی را ببینیم، آیت الله تسخیری همچون ستاره‌ای در آن می‌درخشید؛ تأثیر گذاری این شخصیت در داخل مانند دو دوره عضویت در مجلس خبرگان رهبری از استان‌های گیلان و تهران و تلاش‌های علمی ایشان در بسیاری از دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه غیر قابل انکار است.

ایشان انسانی مهربان و با عاطفه و دارای کمالات اخلاقی بود

وی ادامه داد: از ایشان تألیفات و آثار زیادی در تفسیر، فقه، عقاید، اقتصاد و روابط بین‌الملل و غیره در بیش از ۸۰ مجلد که اکثراً به چاپ رسیده به جای مانده است؛ ایشان انسانی مهربان و با عاطفه و دارای کمالات اخلاقی بود. با توجه به موقعیت و ارتباطاتی که با مقامات حکومتی داشت، اگر احیاناً کسی به او مراجعه می‌کرد و نیازی داشت که بایستی به مسئولین و مقامات مافوق برسد، ایشان ابایی نداشت که جهت حل مشکل آن شخص نیازمند واسطه شود و در حد مقدور توصیه و سفارش و پیگیری نماید؛ بنده خودم شخصاً کاری داشتم نزد یک مقام عالی نظام که شخصاً به او دسترسی نداشتم به ناچار به آیت الله تسخیری مراجعه کردم و این شخصیت بزرگ با کمال بزرگواری و خوش رویی نزد آن مقام عالی مرا معرفی کرد و پیگیری هم کرد، تا اینکه مشکل بنده حل شد.

با توجه به اینکه ایشان شخصیتی کم نظیر بلکه از بعضی جهات بی نظیر بوده

نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: با توجه به اینکه ایشان شخصیتی کم نظیر بلکه از بعضی جهات بی نظیر بوده و در صحنه‌های بین المللی و جهانی حضور مستمر و مؤثر داشته اند، سزاوار است گروهی متشکل از فضلای حوزه و اساتید دانشگاه که با فرهنگ بین الملل آشنایی دارند، آثار باقی مانده از ایشان را مورد بررسی و تحلیل قرار داده و علاوه برآثار نوشتاری، چگونگی حضور ایشان در اجلاس ها و گفت و گوهای دو جانبه و چند جانبه و مجامع بین‌المللی و نحوه تعامل ایشان با سایر مذاهب اسلامی و ادیان را مورد بررسی قرار داده و با استفاده از این آثار الگوهایی برای تلاش‌های فرهنگی و تقریبی بین المذاهبی و بین الادیانی و بین المللی ارائه دهند، تا نسل‌های آینده هم قدر شناس این شخصیت‌ها باشند و هم اسوه عملی برای فعالیت‌های تقریبی و بین الدیانی بوده باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا