فقه نظام اقتصادی اسلام به زبان انگلیسی

ترجمه مجموعۀ فقه نظام اقتصادی اسلام تألیف آیت الله اراکی «دامت برکاته» توسط حجت الاسلام و المسلمین عبدالعزیز دفتری به زبان انگلیسی


موضوع:نظام اقتصادی اسلام
ناشر: ناب ماندگار
نوبت و تاریخ چاپ: اول، پاییز ۱۳۹۹


آنچه در این کتاب می‌خوانیم:

با استعانت از خدای متعال و در ظل عنایات حضرت ولی‌عصر«ارواحنا فداه»  مجموعۀ فقه نظام اقتصادی اسلام تألیف حضرت آیت الله اراکی «دامت برکاته» توسط حجت الاسلام و المسلمین عبدالعزیز دفتری به زبان انگلیسی برگردان و توسط انتشارات ناب ماندگار به زیور طبع آراسته شد.

 

با استعانت از خدای متعال و در ظل عنایات حضرت ولی‌عصر«ارواحنا فداه» مجموعۀ فقه نظام اقتصادی اسلام تألیف حضرت آیت الله محسن اراکی «دامت برکاته» توسط حجت الاسلام و المسلمین عبدالعزیز دفتری به زبان انگلیسی برگردان و توسط انتشارات ناب ماندگار به زیور طبع آراسته شد. قابل ذکر است که مجلد اول از این کتاب پیشتر در سال ۹۷ توسط مرکز بین‌المللی ترجمه و نشر المصطفی به چاپ رسیده بود.

در مجلد اول از این کتاب آیت الله اراکی «دامت برکاته» مقدمه‌ای درباره مفاهیم و واژگان مرتبط با مباحث اقتصادی طرح نموده و بعد در ضمن دو فصل به تبیین جهان‌بینی‌های اقتصادی مختلف و مکتب اقتصادی اسلام پرداخته است. مباحثی که به تبیین مطالب زیر می‌پردازد:

در کشاکش تعارض نیازها و محدودیت منابع چه روشی می‌تواند در تأمین خواسته‌های انسان و فراهم ساختن زندگی خوب برای وی بهترین باشد؟

ضرورت اندازه گیری و تامین منابع و برنامه ریزی برای بهره برداری بهتر از آنها یا به بیان دیگر بهتر تولید کردن و نیز بهتر مصرف کردن.

همچنین استاد معظم در مجلد دوم از این کتاب به مباحث سه‌گانه‌ای با عناوین: انگیزه‌های تولید؛ تکلیف اجتماعی تولید و منابع تولید مطرح نموده‌اند. مباحثی که پاسخگوی سؤالات و پرسش‌ها و انتظارات اجتماعی از اقتصاد اسلامی است. عبارتند از:

آیا تولید و افزایش و بهبود آن ضرورت دارد؟ آیا اصولاً باید تولید کرد؟ بهترین انگیزه‌های تولید چیست؟

رابطۀ تولیدگر با طبیعت چگونه باید باشد؟

روابط دست‌اندرکاران تولید، نظیر کارفرما و کارگر با یکدیگر و کارگران با یکدیگر چگونه باید باشد؟

چه کالاهایی باید تولید شوند، و چه کالاهایی نباید تولید شوند؟

اولویت‌های تولید کدامند؟

در تولید کالا از نظر کیفی و کمی چه شرایطی را باید رعایت کرد؟

مفهوم توسعۀ اقتصادی در عرصۀ تولید چیست، و چه توسعه‌ای شایسته و سزاوار است؟

 

شایان ذکر است این مجموعه نفیس را می توانید از فروشگاه اینترنتی فقه نظام تهیه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا